Jak to všechno začalo…

Ubytovali jsme se na menší rodinné farmě Prechtlhof kousek od městečka Flachau. Hned po příjezdu mi bylo jasné, že děti se tu nudit nebudou, z volně se pohybující směsi králíků, koťátek, housátek, slepic a koz byly nadšené, navíc hned u penzionu bylo nádherné hřiště, kde nechyběla ani trampolína nebo stůl na ping pong. Slečna na recepci nám spolu s klíčkama od apartmánu předala i výhradní právo na veškerá vejce snesena slepicí jménem Emily, takže jsme se každé ráno mohli těšit na domácí vajíčko. Suma sumárum, ubytování lépe dopadnout nemohlo….

DSC_0024 DSC_0563

Den první: dopoledne Alpendorf Geisterberg, odpoledne Wild und Freizeitpark Untertauern

Ráno vyrážíme lanovkou na horu duchů Geisterberg, po výjezdu na horu nás ještě čeká asi 15-ti minutová procházka lesní cestou a asi 5-ti minutová jízda vláčkem až na samý vrchol. Celá atrakce je cílena hlavně na manší děti, na hoře je nespočet dětských hřišť, na své si příjdou i rodiče, my jsme se dobře pobavili při jízdě vorem přes horské jezírko…no a také výhledy do okolí rozhodně stály za vyfocení.

DSC_0106 DSC_0091

Po krátkém odpočinku vyrážíme do přírodního parku Untertauern. Jedná se o takovou malou přírodní rezervaci, vstup se zde neplatí. Hned u vchodu nás vítá volně pochodující páreček divokých prasat, kousek dál odpočívají v poklidu jeleni, oslíci přežvykují travičku, krávy se pasou na louce…naprostá idylka…Zatímco s mladším synem hladíme oslíka, starší jezdí na šlapacím autíčku jedno kolečko za druhým…Výlet završíme zmrzlinou, jelikož horko je na padnutí…Dnešek se povedl.

DSC_0139 DSC_0126

Den druhý: Celodenni výlet do Salzburgu, večerní relax v Thermé Amadé

Budíme se brzo ráno, balíme svačinu a vyrážíme do hodinu jízdy vzdáleného Salzburgu. Auto máme v plánu zaparkovat na záchytném parkovišti a dále pokračovat pěšky. Parkoviště, jež jsme vyhlídli na mapě předešlý večer, je zcela zaplněné, a tak když se nám povede zaparkovat na jiném, taktéž téměř plném, hodně se nám uleví.

Výlet započínáme výjezdem lanovkou na pevnost Hohensalzburg, odkud se nám naskýtá překrásný výhled na celé město, včetně slavné zlaté “Mozartové” koule. Nohoře je volně přístupné několik menších expozic, ale i prohlídka pevnosti, tu ovšem v plánu nemáme a raději sjíždíme zpět do města.

Po krátké procházce a nakoupení suvenýrů se vydáváme městským busem (číslo 25) do vyhlášeného salzburgského zoo. To už máme skoro poledne, a tak se rozhodujeme chvíli odpočinout a dát si oběd v restauraci přímo v areálu zoo. Ceny jsou tu příznivé, jídlo chutné, navíc zde mají celý sál určený pro děti, je tu i mikrovlnka a malý hrací koutek.

Posilnění jídlem se jdeme podívat na zvířátka. Já jsem byla nejvíc nadšena z nádherných a muchlavých lam, dětem se líbily andulky a páv, nosorožci. Celá prohlídka nám zabrala necelé dvě hodiny a na rozdíl od pražské zoo cesty byly lemovány stromy, takže i v tom horku zde byl příjemný stín.

Hned vedle zooparku se nachází zámek Hellbrunn a zahrada, která se proslavila “vodními hrátkami”. Prohlídka zahrady je umožněna pouze v doprovodu průvodce, který každou chvíli spouští důmyslně skryté fontány. Zážitek to byl parádní, odcházíme odsud celí mokří, ale s dobrou náladou a rozhodně osvěženi 🙂

Pak už se vracíme zpět k parkovišti, kde nás čeká nemilé překvapení. 6 hodin parkování nás vyšlo na 20 €, i tak ale rozhodnutí nechat auto na parkovišti nelitujeme, bez něj to bylo ve městě jednodušší.

DSC_0173 DSC_0282

Domů se vracíme zcela zničení a hned usínáme. Budíme se v 7 večer a rozhodujeme se zajet navštívit termální lázně a trochu si odpočinout po náročném dni. Termální lázně jsou vlastně jako aquapark s tobogány a saunou, akorát místo studené chlorované vody zde teče teplá slaná, což je velmi velmi příjemné. Obklopena horkými bublinkami vody musím konstatovat, že druhý den v Rakousku se nám vyvedl 🙂

Den třetí: Hallein (solný důl a keltská vesnice), vodopád v Gollingu, hrad Hohenwerfen, bobová dráha Lucky Flitzer

Dnes je naším cílem solný důl Hallein. Prohlídky jsou umožněny dětem od 4 let, takže na prohlídku dolu vyráží manžel se starším synem, zatímco já s mladším si jdeme prohlídnout keltskou vesnici a vyblbnout se na hřišti. Prohlídka trvá 80 minut, takže mám čas i na zakoupení suvenýrů. V turistickém obchůdku se dávám do řeči s prodavačkou Češkou, ta mi vymlouvá náš původní plán se jet podívat na vodopády v Krimmlu (moc schodů, moc lidí) a doporučuje neméně krásný, ale rozhodně méně známý vodopád v Gollingu, který je vzdálený od dolu necelých 20 minut. Od parkoviště k vodopádu vede lesní cesta (rozhodně nevhodná pro kočárky) a zhruba po 10 minutách cesty se před námi objevuje opravdu nádherný vodopád. Dojem trochu kazí množství turistů (jaké to asi musí být v Krimmlu??), ale jinak dobrý…

V autě na parkovišti zjišťuji, že slavný Hrad Werfen je od Gollingu vzdálený ani ne 10 minut, takže se narychlo rozhodujeme tam zajet. K hradu je možné se dostat pěšky (lesní cesta do pořádného kopce), my samozřejmě volíme pohodlnější a rychlejší variantu – výtah. U pokladny dostáváme varování, ať se s dítětem v kočárku ani nepokoušíme dostat na komentovanou prohlídku, okruh vede hodně po schodech, navíc je zdlouhavý. My naštěstí na komentované prohlídky moc nepotrpíme a mnohem víc se těšíme na úkazku letání dravců na jedné z hradních věží. Výtah nás během chvilky dostává přímo doprostřed přeplněného turisty nádvoří, světelná tabule na hradní zdi jasně hlásí, že show s dravci se odehrává pouze 2x denně, a to v 11 a 15 hodin…což jsme propásli…což je možná i dobře, protože představa, že bychom měli stát v davu turistů s kočárkem a koukat, jak někde v dálce lítá nějaký orel není moc lákavá. Cestou dolů k parkovišti si říkám že na hrad byl nejhezčí pohled od dálnice do Salzburgu, protože jinak ty zástupy návštěvníků veškerý dojem z hradu docela kazí, lepší bude nechat prohlídku na období mimo hlavní sezonu a až děti trochu povyrostou…

Sotva dojdeme na pokoj, vyčerpáním usínáme. Budíme se pozdě odpoledne a vyrážíme na vyhlášenou bobovou dráhu přímo ve Flachau. Manžel se starším synem si hned dávají jednu jízdu, pak si děti (a trochu i my dospělí) užíváme skákání na různých skákacích hradech, hned vedle je i hřiště…hotový ráj pro děti. Jenže po chvilce začne zničehonic pršet a tak zbytek večera odpočíváme v penzionu.

DSC_0467 DSC_0340

Den čtvrtý: Dopoledne Schlossalmbahn a Fulseck, odpoledne aquapark Wagrain

Pršet nepřestalo ani další den ráno, což nás neodradí od cesty do Bad Hofgastein, kde vysoko v horách se nachází visutý lanový most. No jenže jsme si jaksi popletli lanovky (kterých je ve městě rovnou 3 – Glaukogen, Stubnerkogel a Schlossalm; a na všech je nakreslený zmíněný most), takže až na samém vrcholku hory jsme podle mapy zjistili, že jsme o par kopců vedle, a sice na Schlossalmu místo Stubnerkogelu. Nicméně se nám odsud naskýtá nádherný pohled na okolní krajinu, turistů zde moc není (ty jsou asi zrovna na visutém mostě) a hned u lanovky je nově vybudované úžasné hřiště. Rozhodujeme se jít rozhlédnout po okolí a vychutnat si ty nádherné výhledy…což se nám daří přesně do chvíle než začne pořádný liják :)…na ten jsme moc připraveni nebyli a tak se vracíme zpět k autu. Jako naschvál po dešti ani památky a tak se vydáváme na vrchol hory Fulseck, kde má být Spiegelsee (Mirror Lake). Jeden pohled z horní stanice lanovky nám stačí k pochopení, že cestu k jezírku již neabsolvujeme, děti jsou nespokojené a zase se zatáhlo. Tak snad příště…

Odpoledne se rozhodujeme užít si poslední chvilky dovolené  relaxováním v blízkém aquaparku. Voda zde sice není tak teplá jako v termálních lázních, zato je tady několik tobogánů, což velmi ocenil náš starší syn. Nechybí zde ani venkovní hřiště nebo rodinná sauna.

DSC_0099_cr DSC_0531

Malé shrnutí na závěr:

  • Chcete-li jako my, poznat okolí Salzburku, rozhodně se vyplatí pořídit Salzburgerland kartu (vstupy do vybraných aquaparků a koupališť, vleky, přírodní památky, muzea buď zcela zdarma anebo za snížené vstupné, navíc v rámci karty je obsažen buď jeden den v Salzburku – doprava MHD, památky, zoo nebo doprava lanovkou na Groẞglockner).
  • Potraviny jsou zde kvalitní ale drahé, obchody zavírají brzo. Vyplatí se proto nějaké dovézt s sebou.
  • Ubytování na statku velmi doporučuji, pro děti je zážitek vidět všechna ta hospodářská zvířata volně pobíhat, ceny nejsou vysoké a celý koncept takového bydlení je v souladu s okolní přírodou.
  • Celá oblast je velmi family-friendly, skoro všude lze jezdit bez problémů s kočárkem, u každé restaurace je dětský koutek, na každé hoře, kterou jsme navštívili, bylo dětské hřiště a různé aktivity pro děti.
  • Pokuty jsou zde velmi vysoké a strážci zákona nejsou ochotní smlouvat, vyplatí se řídit se předpisy (osobní zkušenost – 200 euro)
  • V létě je zde velmi teplo, nicméně vysoko v horách je počasí nevyzpytatelné, je rozumné s sebou přibalit nepromokavou bundu a pevnou obuv.
  • Veškeré atrakce se zde zavírají poměrně brzo (kolem 18:00), výjimkou jsou aquaparky, je tedy ideální nakombinovat návštěvu hor a jiných přírodních/kulturních památek na dopoledne a aquaparky/termální lázně na večer.

No a úplně na závěr bych chtěla říct, že cesta z Čech do Rakouska není příliš dlouhá, přitom zde lze strávit plnohodnotnou rodinnou dovolenou, v okolí Salzburgu je toho opravdu hodně k vidění a čtyři dny jsou fajn, ale zdaleka nestačí, už teď přemýšlím, co všechno navštívíme příště 🙂